Кочетков Владимир
Старший юрист практики ІТ-права
02.03.2021
XXI століття — це ера інформації й блискавичного технологічного розвитку. Сьогодні інтелектуальну власність використовують як ключовий актив не лише маленькі стартапи, а й міжнародні компанії. Проте у багатьох випадках підприємці не мають достатніх доказів, щоб підтвердити своє авторство або свої права на ту чи іншу інтелектуальну власність.
ВігоЛекс пропонує розглянути способи, за допомогою яких підприємець може оформити і захистити свої права на інтелектуальну власність.
Види прав інтелектуальної власності
Інтелектуальна власність — це широке поняття, яке включає в себе різноманітні права автора на результати його інтелектуальної діяльності. До результатів такої діяльності належать, наприклад, літературні твори, програмне забезпечення, дизайн продукту, музичні твори, авторські тексти, фотографії тощо.
Оскільки об’єкти інтелектуальної власності неймовірно різноманітні, права інтелектуальної власності також неоднорідні. Наприклад, є:
- авторські права на створені автором твори;
- патентні права на розроблені винаходи;
- права на торговельну марку.
Це лише найвідоміші й найрозповсюдженіші приклади прав інтелектуальної власності. І що найцікавіше, для кожного виду прав, що зазначені вище, законодавство встановлює спеціальний порядок їх захисту.
В цій статті ВігоЛекс розгляне порядок захисту і оформлення авторських прав на створені твори, а також розповість про універсальні і корисні методи захисту будь-яких прав інтелектуальної власності.
Навіщо оформлювати права інтелектуальної власності?
У своїй роботі команда ВігоЛекс часто стикається з цим і подібними питаннями. Їхня суть завжди однакова — підприємців цікавить, який їм зиск від оформлення прав інтелектуальної власності.
Якщо коротко, то така процедура дає наступні переваги:
- Захист від недобросовісної конкуренції. Правильне оформлення ваших прав інтелектуальної власності дозволить ефективно захистити такі права, якщо ваші конкуренти вирішать незаконно їх використати.
- Можливість отримання роялті. Якщо ви законний власник прав інтелектуальної власності, то можете надавати іншим особам право користування ними, а в обмін на це отримувати грошову винагороду.
- Захист від втрати прав. Якщо ви неналежним чином захищаєте свої права інтелектуальної власності або не реєструєте їх, інші особи (ваші конкуренти) можуть законно їх зареєструвати і таким чином стати власниками цих прав, а вам буде заборонено використовувати цю інтелектуальну власність.
Як зареєструвати авторські права?
Особливість авторських прав у тому, що на відміну від інших видів прав інтелектуальної власності вони виникають з моменту створення твору. А отже, для виникнення авторських прав обов’язкова реєстрація не потрібна.
Державна реєстрація і оформлення авторських прав — це додатковий засіб захисту для підприємця
Будь-який підприємець може зареєструвати авторські права наступним чином:
Крок №1 — подання заяви на реєстрацію авторських прав.
Таку заяву необхідно подати до Мінекономрозвитку. Для подання потрібні:
- екземпляр твору;
- документ, що підтверджує факт і дату публікації твору;
- квитанція про сплату збору за підготовку до реєстрації авторських прав на твір;
- квитанція про сплату держмита за видачу свідоцтва (цей документ потрібно надати після отримання рішення про реєстрацію авторських прав на твір).
На момент публікації статті збір за підготовку до реєстрації авторських прав складав 225 грн. для фізосіб і 510 грн. для юридичних осіб.
Крок №2 — розгляд вашої заяви.
Згідно зі встановленою процедурою, заяву на реєстрацію авторських прав розглядають протягом одного місяця. Важливий нюанс: під час розгляду заяви не проводять експертизу твору і не встановлюють факт виникнення авторства.
Таким чином, правильно оформлена заява на реєстрацію авторських прав — основна гарантія того, що ваші права будуть узаконені.
Крок №3 — отримання свідоцтва про реєстрацію авторських прав.
Через місяць орган реєстрації повідомляє вам, задоволено чи відхилено вашу заяву. За позитивної відповіді вам потрібно сплатити держмито за видачу свідоцтва, надати квитанцію про сплату такого держмита органу реєстрації та отримати свідоцтво.
Процедура реєстрації авторських прав досить проста. Правильне оформлення заяви на реєстрацію гарантує позитивне рішення
Формування заяви на реєстрацію і реєстрація окремих об’єктів авторського права мають свої особливості, тому ВігоЛекс радить кожному попередньо проконсультуватися з питань реєстрації авторського права з юристом.
Інші способи захисту прав інтелектуальної власності
Крім процедури державної реєстрації прав інтелектуальної власності підприємцю не слід забувати про превентивні заходи для їх захисту. ВігоЛекс пропонує розглянути деякі зі способів.
Наявність договорів
Як би банально це не звучало, але правильне оформлення договорів — один з ключових факторів у питанні захисту інтелектуальної власності.
Сьогодні підприємці, що є власниками продукту, зазвичай не створюють самостійно ті чи інші результати інтелектуальної діяльності: найчастіше вони платять членам своєї команди за створення продукту чи просто купують продукт у третьої особи.
Якщо ви один з таких підприємців, ВігоЛекс рекомендує негайно провести юридичний аудит договорів із членами вашої команди. Договори зі співробітниками, робота яких полягає у створенні об’єктів інтелектуальної власності, обов’язково мають містити наступні умови:
- визначений момент переходу прав інтелектуальної власності від члена команди до вас. ВігоЛекс рекомендує вказувати, що такі права переходять до вас із моменту їх створення;
- опис прав інтелектуальної власності на продукт, що вам передає член команди;
- умови про використання співробітником власних розробок (наприклад, елементів коду, баз даних, шаблонів документів і т.д.) під час створення продукту. ВігоЛекс рекомендує вказувати, що член команди або передає вам права на такі розробки, або надає ліцензію на їх використання;
- гарантії від члена команди. Важливо, щоб кожен співробітник гарантував, що створення продукту не порушує прав третіх осіб, а у випадку такого порушення зобов’язувався самостійно врегулювати можливі спори, понести всі витрати, що пов’язані з таким врегулюванням тощо;
- умови про авторську винагороду за передання вам прав інтелектуальної власності.
Правильно складені договори з членами команди — запорука успішного захисту ваших прав інтелектуальної власності
Використання бренду
В одній з попередніх статей ми вже розглядали питання реєстрації торговельних марок. У цьому випадку дуже важливо мати докази реального використання ТМ до моменту подання заяви на її реєстрацію.
Прикладом такого використання може бути розміщення логотипу бренду на вашому сайті або в мобільному додатку, використання його на фірмових бланках документації, розміщення логотипу і назви бренду на вашій продукції тощо.
Такі докази реального використання ТМ будуть важливим аргументом на вашу користь під час прийняття рішення, чи дозволити реєстрацію вашої ТМ.
Знак копірайту
Повернемося до захисту авторських прав. ВігоЛекс звертає вашу увагу на простий, проте ефективний спосіб захисту авторських прав у межах закону.
Законодавство України передбачає, що особа, яка має авторські права на твір, може проставляти на оригіналі й на кожному екземплярі твору знак охорони авторських прав. Він має містити:
- знак копірайту — ©;
- своє ім’я/назву;
- рік першої публікації твору.
Підбиваємо підсумки
Як бачите, сьогодні захист прав інтелектуальної власності — важливе питання для будь-якого підприємця. Спеціалісти юридичної компанії ВігоЛекс допоможуть вам на всіх етапах оформлення прав інтелектуальної власності:
- проведуть попередній юридичний аналіз вірогідності успішної реєстрації таких прав;
- правильно підготують заяву і документацію для реєстрації прав інтелектуальної власності;
- проведуть юридичний аудит ваших договорів із членами команди;
- забезпечать повний юридичний супровід на всіх етапах реєстрації;
- розрахують і сплатять усі необхідні збори і мита, отримають і надішлють вам свідоцтво про реєстрацію зручним для вас способом;
- проконсультують з питань бухгалтерського обліку операцій з об’єктами інтелектуальної власності.