Владимир Кочетков

Кочетков Владимир

Старший юрист практики ІТ-права

26.03.2021

 

Запит із проханням підказати, в якій юрисдикції краще відкрити компанію для запуску IT-проєкту, впевнено входить до ТОП-5 питань до будь-якого юриста в сфері IT. Пропонуємо розглянути, які загалом бувають види юрисдикцій, на що слід орієнтуватися під час вибору юрисдикції для запуску бізнесу і яких помилок варто уникати.

Які бувають види юрисдикцій?

Базово будь-яка юрисдикція може відноситися до одного з трьох видів: офшор, мідшор і оншор.

Офшори

Офшор — це юрисдикція, що надає особливі пільгові умови для ведення бізнесу іноземними компаніями. Серед таких умов — знижені ставки податків, спрощені правила корпоративного управління і звітності, а також можливість не вказувати інформацію про кінцевих бенефіціарів компанії.

Реєстрація компанії в офшорі — це завжди прийняття певних ризиків: можливої шкоди для репутації бізнесу, складності корпоративного структурування і ведення діяльності тощо. Крім того, в останні роки прослідковується тенденція до боротьби з офшорами: підвищення податкових ставок, впровадження правила корпоративної звітності та обміну інформацією з іншими країнами.

Прикладами офшорів є Панама, Беліз, BVO. Останнім часом популярності набула реєстрація компанії в Гонконзі.

Мідшори

Мідшор — це країна, яка являє собою щось середнє між офшором і повноподатковою територією. Особливості мідшору:

 • репутація доброї країни для інкорпорації бізнесу;
 • сприятливий податковий режим;
 • спрощений порядок ведення звітності та аудиту компанії;
 • висока вартість інкорпорації.

Приклади мідшорів — Кіпр, Мальта, Болгарія, Сінгапур. Відкриття компанії в мідшорі — оптимальний варіант, щоб, з одного боку, мінімізувати витрати на ведення бізнесу, а з іншого — зберегти добру ділову репутацію. Наприклад, реєстрація компанії в Болгарії дозволить як відкрити компанію на території ЄС, так і сплачувати податок з прибутку за ставкою 10%.

Але слід враховувати світові тенденції до все більшого обміну інформацією про компанії та їхніх власників між країнами. Це може призвести до нерелевантності мідшорів у найближчому майбутньому.

Оншор

Оншор — це юрисдикція з відсутністю податкових пільг і спрощених вимог до звітності й управління компанією. Але не варто вважати, що відкриття компанії в подібній юрисдикції — суцільна проблема.

Наприклад, штат Делавер, США — приклад оншору, однак він лишається однією з найпопулярніших юрисдикцій для інкорпорації IT-проєктів. Аналогічно для ведення діяльності у Франції або Великобританії є сенс відкривати компанію саме там.

Розповсюджені помилки при виборі юрисдикції

Пам’ятайте, що кожен кейс — індивідуальний, тому робити юридичний висновок про доцільність відкриття компанії в тій чи іншій юрисдикції можна лише після аналізу умов вашої конкретної ситуації. Водночас практика реєстрації компаній показує, що існує ряд помилок, яких власники бізнесу припускаються найчастіше.

ВИБІР ЮРИСДИКЦІЇ ДЛЯ РЕЄСТРАЦІЇ КОМПАНІЇ: ДЕ ЗАРЕЄСТРУВАТИ ІНОЗЕМНУ КОМПАНІЮ?Жертви реклами

Дуже часто власники компаній і стартапів стають жертвами SEO-оптимізації та рекламного просування компаній, що рекламують свої послуги в Інтернеті.

Якщо набрати в пошуковому рядку Google «Юрисдикції для компанії», то з перших трьох статей лише одна містить більш-менш змістовний аналіз податкового навантаження в різних юрисдикціях. Інші дві статті розповідають про неймовірні переваги, які отримає компанія при реєстрації в офшорі, та дають максимально загальну інформацію в дусі «для відкриття компанії необхідно прийняти рішення про її відкриття».

Порада №1: звертайтеся за консультацією щодо вибору юрисдикції для відкриття компанії до юристів, а не до маркетологів.

Приклад інших компаній або знайомих

Дуже часто вибір юрисдикції засновують на тому, що конкурентний або знайомий проєкт відкрив компанію в тій чи іншій країні. Така практика досить ризикова, тому що:

 • конкурент або знайомий міг не оцінити усі ризики тієї чи іншої юрисдикції;
 • фактичні обставини і ресурси конкурента/знайомого можуть суттєво відрізнятися від ваших обставин і ресурсів.

Порада №2: при виборі юрисдикції для реєстрації компанії перш за все спирайтеся на оцінку ваших вихідних даних, а не на досвід інших.

Звертати увагу лише на вартість відкриття компанії

З наступною проблемою могли стикатися багато тих, хто відкривав компанію в Естонії. Справа в тому, що для відкриття рахунку в цій країні необхідно довести реальний зв’язок власника компанії з Естонією. Доказом є, наприклад:

 • наявність місцевого ПДВ-номеру;
 • оренда або купівля реального офісу в Естонії;
 • наявність резидентності у власників компанії тощо.

Подібні обмеження існують не лише в Естонії, просто вона найбільш наочний приклад. Як бачите, навіть якщо сама вартість відкриття компанії середня, важливо враховувати строки й умови, на яких компанія має відкривати корпоративний рахунок, а також вартість цієї процедури.

Не менш важливий аспект — вартість обслуговування компанії після її відкриття. Наприклад, багато хто розглядає Гонконг як чудову юрисдикцію для реєстрації компанії та забуває про факт, що обслуговувати компанію в Гонконзі досить дорого і чим більший оборот компанії — тим дорожче її обслуговування. Тому в окремих випадках відкриття компанії в Швейцарії буде вигіднішим варіантом.

Порада №3: оцінюйте всі аспекти реєстрації компанії в той чи іншій юрисдикції, щоб не проминути важливі деталі.

Поверхневе планування

Реєстрація компанії — процес, що потребує ретельного планування. Підприємець має оцінити всі аспекти інкорпорації, перш ніж вирішити, яка країна стане юрисдикцією його майбутньої компанії.

Проблема в тому, що часто цього правила не дотримуються. Так, якщо оцінювати лише вартість відкриття компанії та не дізнаватися подробиці відкриття корпоративного рахунку, реєстрація може перетворитися на головний біль.

Не менш розповсюджений сценарій — коли після виконання певних дій власники не доводять реєстрацію компанії до кінця: не отримують ПДВ-номер, не відкривають корпоративний рахунок або належним чином не підписують статутний документ компанії.

ВИБІР ЮРИСДИКЦІЇ ДЛЯ РЕЄСТРАЦІЇ КОМПАНІЇ: ДЕ ЗАРЕЄСТРУВАТИ ІНОЗЕМНУ КОМПАНІЮ?

Порада №4: ретельно плануйте процедуру реєстрації компанії та завжди доводьте цей процес до кінця.

Як правильно вибрати юрисдикцію для своєї іноземної компанії?

З урахуванням досвіду юридичного супроводу питань, що пов’язані з інкорпорацією компанії в іноземних юрисдикціях, радимо дотримуватися наступного чек-ліста при виборі країни для реєстрації компанії за кордоном:

 1. Оцінити вартість податкового навантаження. Податки — наріжний камінь ведення будь-якого бізнесу. В більшості випадків саме вони є ключовим критерієм для вибору тієї чи іншої юрисдикції.
 2. Оцінити вартість реєстрації компанії. Як ми зазначали вище, треба враховувати не тільки вартість підготовки пакету документів для відкриття компанії (статут, рішення зібрання акціонерів тощо), а й вартість відкриття корпоративного рахунку, розміри реєстраційних держмит, а також інші витрати, що можуть бути пов’язані з реєстрацією компанії.
 3. Оцінити вартість обслуговування компанії. Як і податковий режим, це один з основних факторів, що необхідно враховувати. Вартість обслуговування компанії може суттєво відрізнятися залежно від того, чи потрібно вам оплачувати послуги експерта, який буде обслуговувати діяльність компанії, або орендувати офіс і бути персонально присутнім у країні реєстрації компанії.
 4. Визначити ринок реалізації товарів/послуг. Крім витрат необхідно подумати і про продукти. Наприклад, якщо ви збираєтеся реалізовувати продукт на ринку США, то логічним буде відкрити компанію в одному з 50 штатів. І навпаки — якщо ви орієнтуєтеся не на іноземний ринок, а на ринок СНД, відкриття компанії в США буде суперечливим рішенням.
 5. Вимоги інвесторів. Сьогодні багато проєктів залучають інвестиції, разом з якими отримують вимоги інвесторів щодо організації та управління компанією. Такі прохання або вимоги слід враховувати, а іноді доводиться вести діалог з інвестором щодо невиконання або часткового виконання його вимог.
 6. Підготовка документів. Підприємець має розуміти, що для реєстрації будь-якої компанії потрібен певний набір документів: статут, угода між акціонерами, іноді — договори про передання прав інтелектуальної власності тощо. З підготовкою і складанням таких документів вам завжди може допомогти юрист-експерт з питань інкорпорації.

Вибір юрисдикції для реєстрації компанії — це проблема, що вимагає комплексного підходу. Єдиної відповіді на питання, де краще відкрити іноземну компанію, не існує — все залежить від фактичних умов і ресурсів у вашій конкретній ситуації.

Рекомендований варіант дій в такому випадку — продумування і підготовка відповідей на основні питання, що стосуються інкорпорації компанії в іноземній юрисдикції, а потім — звернення за допомогою до спеціалістів з питань реєстрації та юридичного супроводу діяльності іноземної компанії в таких юрисдикціях, як Болгарія, Сінгапур, Швейцарія, штат Делавер, Естонія та інші.