З 2019 року можна зареєструвати компанію або ФОП в онлайн-режимі, не виходячи з дому. Для цього необхідно:
- у разі реєстрації компанії – вигадати оригінальну назву та перевірити, чи немає іншої юридичної особи з такою ж назвою за посиланням: https://usr.minjust.gov.ua/ua/freesearch;
- визначитися із системою оподаткування;
- обрати КВЕД;
- отримати так званий ЕЦП – електронний цифровий підпис, який дозволить ідентифікувати Вас як засновника компанії;
- перейти за посиланням https://online.minjust.gov.ua/login, увійти за допомогою ЕЦП та заповнити заяву на реєстрацію компанії або ФОП.
Процедура реєстрації досить проста та займає зазвичай не більше доби.
Необхідно перейти за посиланням https://usr.minjust.gov.ua/ua/paidextract та обрати послугу, яка Вам потрібна.
Витяг можна отримати, надіславши запит до податкової за місцем реєстрації. Такий запит складається у довільній формі та може бути наданий безпосередньо до податкової (надісланий поштою), або у електронному вигляді через так званий «Електронний кабінет платника» за посиланням https://cabinet.tax.gov.ua/ – сервіс податкової для спрощення надання послуг.
Отримати ЕЦП можна через будь-який акредитований центр сертифікації ключів (АЦСК), або через ПриватБанк. Для оформлення знадобиться паспорт громадянина України та довідка про присвоєння ідентифікаційного номера. Процедура отримання ЕЦП через ПриватБанк (якщо Ви є клієнтом цього банку) здійснюється онлайн та займає не більше тридцяти хвилин.
ІТ-спеціаліст ФОП на третій групі єдиного податку зобов’язаний сплачувати 5% з доходу, якщо сума річного доходу не перевищує 5 мільйонів гривень, та єдиний соціальний внесок, що становить 22% від мінімальної заробітної плати. У разі, якщо сума річного доходу ФОП перевищує 5 мільйонів гривень, така фізична особа-підприємець автоматично отримує статус платника податку на загальних підставах та буде зобов’язана сплачувати податок на прибуток у розмірі 18%, військовий збір у розмірі 1,5% та ЄСВ у розмірі 22% від мінімальної заробітної плати.
Це спеціальний рахунок для проведення операційної активності ФОП.
Процедура достатньо проста: оберіть банк та зручне для Вас відділення, візьміть із собою паспорт та довідку про присвоєння ідентифікаційного номера. Зверніть увагу на умови обслуговування рахунків, оскільки вони можуть сильно відрізнятися у різних банків. Також, у деяких банках процедура відкриття рахунку може бути здійснена онлайн.
Основними КВЕДами для зазначеної діяльності є:
- КВЕД 62.01 Комп’ютерне програмування;
- КВЕД 62.02 Консультування з питань інформатизації;
- КВЕД 62.09 Інша діяльність у сфері інформаційних технологій і комп’ютерних систем;
- КВЕД 63.11 Оброблення даних, розміщення інформації на веб-вузлах і пов’язана з ними діяльність.
В Україні увесь вихідний код (програма) захищається як літературний твір (так, ось така цікавинка!). Код захищається авторським правом з моменту його створення, але у разі виникнення спору, процес доказування може бути не із легких завдань, тому краще зареєструвати свої авторські права та отримати свідоцтво про державну реєстрацію авторського права на твір в Державній службі інтелектуальної власності.
Для реєстрації власної ТМ необхідно подати пакет документів до Укрпатенту. Це можна зробити через патентного повіреного або самостійно. Втім, реєстрація ТМ зазвичай непростий, багатоетапний процес, який потребує експертизи та досвіду. Але навіщо цим займатися самостійно, якщо є команда VigoLex! Просто напишіть нам і ми зробимо все за Вас. Надійно і швидко.
В Україні існує декілька видів оформлення взаємовідносин між замовником (працедавцем) та виконавцем (працівником). Відповідно, шляхом укладення трудового або цивільно-правового договору. Від цього залежить сплата податків, а також виникнення обов’язків між сторонами. Предметом цивільно-правового договору з ІТ-спеціалістом (як фізичною особою чи ФОП) є виконання робіт чи надання послуг, наприклад, з написання певної програми у певний строк за певною ціною. Внаслідок укладення такого виду договору ІТ-спеціаліст не стає співробітником компанії, не підпорядковується його трудовому розпорядку, а повинен лише чітко виконувати умови, визначені договором.
Зазвичай необхідним документом є Договір публічної оферти, який залежно від конкретної ситуації може бути або Договором про надання послуг/виконання робіт з написання програми, або Ліцензійним договором. Такий договір є загальним для всіх клієнтів при продажу продукту.
ФОП має вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням податкових зобов’язань, на підставі первинних документів. Первинною документацією для ФОП на єдиному податку є запис в Книзі обліку доходів, банківська виписка, квитанції з оплати послуг. Також первинними документами можуть служити інвойс та/або Акт приймання-передачі.
Способів існує багато. Основними є підключення платіжного агрегатору на сайті для можливості приймати оплати картами Віза та Мастеркард, або на пряму на банківську карту. (Але якщо ДУЖЕ хочеться, можна приймати оплату і в криптовалюті чи іншими способами. Команда VigoLex зможе підказати як).
Це можна зробити, але необхідно враховувати, що з доходів фізичних осіб сплачується податок у розмірі 18%, а також 1,5% військового збору, і обов’язок сплати буде покладено або на Вас, або на Вашого покупця, який може стати Вашим податковим агентом у випадку, якщо покупець – юридична особа.
Офіційною валютою розрахунків в Україні є гривня. Працюючи з іноземцями, Ви також можете отримувати оплату у валюті. Водночас, законодавством України не заборонено отримувати платежі електронними грошима (наприклад, через систему Payoneer). Стосовно оплати у Bitcoin (або іншій криптовалюті), то юридичний статус таких платежів все ще не визначений, оскільки Національний банк України досі так і не відмовився від статусу біткоїна, як «грошового сурогату». Проте слід пам’ятати, що фізичні та юридичні особи, які перебувають на єдиній системі оподаткування, не можуть легально приймати оплату в криптовалюті, оскільки вони мають право надавати приймати оплату за послуги виключно у грошовій готівковій/безготівковій формі.
У договорі з агрегатором необхідно передбачити, що платежі, що надходитимуть на розрахунковий рахунок ФОП, будуть містити правильне відображення призначення платежу, а саме конкретне формулювання назви послуги (відповідно до якого КВЕД ФОПу), суму платежу та платника.
General Data Protection Regulation – один з нормативно-правових актів ЄС який захищає збір та обробку персональних даних резидентів ЄС. Він стосується усіх осіб, які обробляють персональні дані резидентів ЄС, тому, якщо Ви співпрацюєте із фізичними та юридичними особами, які зареєстровані або здійснюють свою діяльність на території ЄС, і при цьому обробляєте їх персональні дані, то тоді Ви будете зобов’язані дотримуватися вимог GDPR.
На сьогодні, завдяки глобалізації бізнес практично не має кордонів, що дає можливість започаткувати справу у будь-якій країні світу. Проте вибір юрисдикції для реєстрації компанії не просте питання і його вирішення потребує врахування багатьох факторів, серед яких:
- структура власності;
- вимоги конкретної бізнес-моделі (напр. цільові ринки, трудові та інші ресурси, логістика);
- регуляторні вимоги (напр. звітність);
- ефективність наявної інфраструктури (напр. банківське, юридичне, бухгалтерське обслуговування);
- вартість обслуговування компанії;
- умови оподаткування.
Щодо банківських рахунків, універсальних рішень насправді не існує і вибір банку залежіть від конкретної бізнес моделі і низки інших умов.
Альтернативою банківському рахунку для компаній, які здійснюють міжнародний бізнес, є платіжні системи і серед них можна виділити найбільш популярні, такі як Paysera, TransferWise, Epayments, та інші.
Перелік документів, необхідних для відкриття рахунку, залежить від конкретного банку або платіжної системи та інших умов. В деяких випадках достатньо надати лише копію паспорта власника компанії та її реєстраційний номер, а в інших випадках необхідно надавати повних перелік ідентифікаційних, установчих і фінансових документів, завірених належним чином (нотаріально чи апостилем).
Так, але лише в деяких окремих випадках.
По-перше, банківські вимоги щодо відкриття і обслуговування рахунків постійно посилюються, тому дуже важливо забезпечити ефективність і своєчасність інформаційного обміну з банком, а також постійно відслідковувати відповідні регуляторні зміни. Наприклад сьогодні більшість банків при відкритті рахунків компаній вимагає наявність у таких компаній економічного сабстансу (фізичний офіс, менеджмент та працівники, витрати, маркетінг, логістика та інше за місцем реєстрації компанії).
По-друге, слід розуміти, що внаслідок зміни регуляторних вимог та/або політики окремого банку/платіжної системи, рахунок може бути закритий у будь-яку мить і без попереднього повідомлення. Тому для безпеки і непереривності бізнесу, ми рекомендуємо відкриття декількох рахунків в різних юрисдикціях.
І останнє, але чине найважливіше – з самого започаткування бізнесу і потім на постійній основі, при подальшому плануванні розвитку, слід завжди враховувати вимоги банків щодо ризиковості та прозорості бізнес діяльності.
Також слід зауважити, що в більшості країн світу кошти, розміщені в платіжних системах, на відміну від банків не забезпечуються фондом гарантування вкладів.
Кількість способів подання звітності для ФОПів є майже не обмеженною, але найчастіше використовують такі:
- Особисте звернення до Податкової інспекції за місцем реєстрації;
- Через електронний кабінет Державної фіскальної служби України (https://cabinet.tax.gov.ua/login);
- За допомогою нововведень платформи Опендатабот – @OpenDataUABot;
- Через інші коммерційні застосунки, завдяки яким можна подавати звітність.
Non-disclosure agreement, договір про нерозголошення. Розрахований на захист сторін від зловживань їхніми контрагентами інформацією, яка отримується під час співпраці. Із основних ризиків – це те, що зазвичай в NDA прописується, що будь-яка інформація, яку Ви отримали від Вашого клієнта/партнера є конфіденційною, а відповідно виникає ризик випадкового її розголошення.
Теоретично – так. Практично – ні. Судова практика не має ЖОДНОГО успішного кейсу захисту прав згідно цього договору. Даний документ частіше за все використовується в Україні, як елемент залякування ніж реальний інструмент захисту.
У більшості країн, цей договір ефективно працює та має реальну юридичну силу. Тому радимо не порушувати його умови та ретельно ознайомлюватись з ним, коли працюєте з іноземними замовниками.
NSA – non-solicitation agreement, договір про не переманювання. Зазвичай застосовується для запобігання переманюванню спеціалістів клієнтами/партнерами. При відсутності такого договору є ризик того, що замовник може «викрасти» Вашого спеціаліста, щоб не переплачувати Вам більше коштів.
Ні, так як це порушує право на вільний вибір праці осіб.
В деяких країнах, це дуже ефективний метод (США, ЮК, Канада). В інших країнах, наприклад ЕС, цей договір використовується більше як штрафний, за переманювання спеціаліста. Тобто людину в вас можуть переманити, але в договорі вказується сума, яку повинен заплатити ваш контрагент за те, що «викраде» вашого розробника.