Дифамаційний позов

В епоху інформатизації, коли кожен має доступ до безлічі ЗМІ, а багато що залежить від репутації, яка довго заробляється і швидко втрачається, дифамація зустрічається досить часто.

Дифамація – це поширення недостовірної інформації про фізичну чи юридичну особу, що принижує честь, гідність і ділову репутацію фізичної особи та ділову репутацію юридичної особи

Загальні поняття про дифамацію

Поширення недостовірної інформації може призвести до значних матеріальних збитків та інколи невипраної шкоди іміджу, тому команда ВігоЛекс переконана, що важливо знати, які механізми захисту і відновлення прав надані законодавством.

Згідно зі ст. 270 Цивільного кодексу України, кожна фізична особа має право на повагу до своєї честі і гідності. У разі ж, коли права фізичної особи порушено внаслідок поширення про неї та/або про членів її сім’ї недостовірної інформації, така фізична особа має право на відповідь, а також на спростування цієї інформації.

ВігоЛекс звертає увагу: право на відповідь і право на спростування інформації – різні за своєю суттю способи захисту. Право на відповідь – це можливість особи висловити у тому ж ЗМІ  власну думку стосовно поширеної інформації. Право на спростування недостовірної інформації – право особи вимагати від порушника визнати інформацію неправдивою у тій же формі, у якій така інформація була поширена. Тим не менш, ніхто не забороняє скористатися відразу обома можливостями – все у ваших руках.

Компанія ВігоЛекс акцентує увагу на тому, що ви маєте право вимагати спростування інформації, що може безпосередньо вас не торкатися, але впливати на честь і гідність членів його сім’ї. Що стосується юридичних осіб – вони мають аналогічні права: наприклад, компанія має повне право вимагати від спростування поширеної негативної інформації, якщо така інформація є неправдивою.

Спростування недостовірної інформації здійснюється особою, яка поширила інформацію. Слід зазначити, що недостовірна інформація може підлягати сумніву незалежно від наявності вини її розповсюджувача: навіть якщо матеріал для статті інтернет-видання був узятий з інтерв’ю відомого діяча, а інформація в такому матеріалі виявилася недостовірною – можна вимагати спростування такої інформації.

Механізм захисту і відновлення прав при дифамації

Загальноприйнятими є 2 наступних кроки:

  1. спробувати вирішити проблему мирним способом, шляхом відправлення претензії розповсюджувачу з вимогою спростування;
  2. в разі невдачі – звернутися до суду за захистом своїх порушених прав.

У дифамаційному позові обов’язково потрібно:

  • довести факт поширення інформації, тобто доведення її до відома хоча б одній особі будь-яким способом;
  • довести, що поширена інформація стосується певної фізичної або юридичної особи – позивача;
  • показати, у чому полягає недостовірність інформації, тобто її невідповідність дійсності;
  • вказати про порушення особистих немайнових прав через поширення такої інформації.

Виходячи з досвіду команди ВігоЛекс, коректне відображення всіх цих елементів у дифамаційному позові – це півдороги до успіху у захисті своїх прав. У дифамаційних спорах на позивача покладається обов’язок довести не тільки факт поширення інформації відповідачем, а й також недостовірність такої інформації і порушення прав позивача. Саме тому ця категорія спорів у цивільному судочинстві вважається однією з найскладніших.

Спростуванню підлягають лише фактичні твердження. Оціночні судження, такі як критика, оцінка дій, використання сатири тощо не підлягають спростуванню та доведенню їх правдивості.

Команда ВігоЛекс готова якісно і надійно захистити ваші права і інтереси в зв’язку з поширенням недостовірної інформації у соціальних мережах та інших ЗМІ з найменшими фінансовими та часовими витратами для вас і вашого бізнесу.

Отримати консультацію

    +38 (068) 520-88-88